PERIMENOPAUZA

 

  • U Hrvatskoj žene u prosjeku posljednju menstruaciju imaju u dobi od 51 godine. Posljednja menstruacija naziva se manopauza. Period oko posljednje menstruacije naziva se perimenopauza.  Kad prođe godinu dana od posljednjeg menstruacije, govorimo o postmenopauzi. Zbog napretka medicine i očekivanog životnog vijeka oko 80 godina izgledno je da trećinu života proživimo u postmenopauzi .Ovo razdoblje nosi specifične promjene organzima i zdravstvene probleme.
  • Tegobe se počnu javljati sa smanjivanjem izlučivanja hormona iz jajnika. Trećina žena ima jako izražene simptome, trećina umjerene, a posljednja trećina praktički nema tegoba.
  • U ranoj fazi najčešće tegobe su navale vrućine (“valunzi”), promjene raspoloženja, osjećaj sjete, nesanica, noćno znojenje, problemi pamćenja, koncentracije, smanjeni libido. Mijenja se i ritam krvarenja koja postaju neredovita, nerijetko i obilna.
  • U kasnoj fazi prevladavaju simptomi urogenitalne atrofije: sluznica rodnice se stanjuje, a kao posljedica javlja osjećaj suhoće, bol kod odnosa, učestale uroinfekcije, inkontinencija urina. Dolazi i do gubitka koštane mase (osteoporoze), pojave bolesti srca i krvnih žila, povišenog krvnog tlaka, češća je pojava infarkta miokarda. Koža gubi na elastičnosti, postaje atrofična.

Menopauzalna tranzicija ne mora proći kao negativno iskustvo, tegobe se uz stručno vodstvo mogu znatno ublažiti. Žene i ulaskom u postmenopauzu trebaju nastaviti raditi i normalno živjeti, a na raspolaganju su nam brojni lijekovi i postupci.
Uloga ginekologa je prepoznati koje su najizraženije tegobe i rizici za pacijenticu, te adekvatnim liječenjem prevenirati i liječiti iste. 

Top