Ginekološki specijalistički je pregled koji temeljem anamneze, kliničkog pregleda te određenih pretraga postavlja dijagnozu bolesti i propisuje terapiju.
Preporučeno je jednom godišnje obavljati kontrolni pregled radi prevencije stvaranja mogućih bolesti, a u slučaju pojavljivanja određenih simptoma preporučeno je što prije naručiti se za pregled.
PAPA obrisak važna je metoda sekundarne prevencije u probiru žena bez simptoma, u cilju ranog otkrivanja premalignih i malignih lezija vrata maternice.
Urinski test na trudnoću utvrđuje u najkraćem mogućem vremenu postoji li prisustvo betaHCGa (Humani korionski gonadotropin) u analiziranom urinu. Njegova točnost procjenjuje se na 99%, čime se svrstva u najbolju metodu rane detekcije trudnoće.
Defekti dna zdjelice mogu se liječiti i primjenom vaginalnih pesara. Postavljanjem u rodnicu pesara odgovarajuće veličine podiže se vrat mokraćnog mjehura mokraćne cijevi čime se rješava ili ublažava inkontinencija i prolaps maternice i rodnice.
Cervikalni brisevi uzimaju se iz cervikalnog kanala sa ciljem pronalaska mikroorganizama. Uzimaju se prema potrebi, a i tijekom trudnoće.
Spirala (IUD- intauterine device) je najdjelotvornija metoda kontracepcije. Njezina uspješnost ovisi o pravilnom postavljanju. Zbog visoke učinkovitosti, malog broja komplikacija i prihvatljive cijene, spirala je izvrstan izbor kontracepcije.
Mirena je hormonska spirala koja se stavlja ženama kao kontracepcija i protiv jakih krvarenja. Kao i svaka spirala stavlja se uglavnom ženama koje su bar jednom rodile.
Iako su dugoročne i mogu trajati između 2 i 12 godina, spirale nisu trajne, preporuča se zamjena nakon 5 godina.
Ultrazvučni pregled bilo abdominalnom ili pak vaginalnom sondom dio je kompletnog redovitog ginekološkog pregleda. Obavlja se poluzakrivljenom abdominalnom sondom položenom na trbuh ležeće pacijentice s punim mokraćnim mjehurom ili valjkastom transvaginalnom sondom uvedenom u rodnicu uz prazan mokraćni mjehur.
4D ultrazvukom se dodatno može vidjeti djetetove kretnje, kao i detalje površine tijela. Optimalno se izvodi nakon 22.tjedna, uz pregled uključena je I fotografija u boji kao I pohrana slika na CD.
Krioterapija je metoda koja se koristi kod liječenja grlića maternice. To je lokalno zamrzavanje oboljelog tkiva i nije praćeno bolovima niti krvarenjem.
Krioterapija je medicinski postupak koji ima mnogo primjena, a uspješno se koristi i za uklanjanje kondiloma tekućim dušikom.
Mehaničko odstranjivanje kondiloma, izvodi se uz lokalnu anesteziju oštrom kiretom ili škarama.
Neinvazivan test NIFTY (Non- Invasive Fetal Trisomy Testing) temelji se na spoznajama da se u krvi trudnica nalazi određen udjel slobodnog DNK ploda. Analiza se izvodi najnovijom tehnologijom DNK sekvenciranja, kod koje eventualno povećanje udjela plodova DNK za određen kromosom znači prisutnost trisomije.Izvodi se između 10-20. tjedna trudnoće,a nalaz je gotov za 10-14 dana.